DOPLNĚNO: Varování – nepodceňujte respirační potíže u svých zvířat!
Vzhledem k několika hlášením respiračních potíží u potkanů po výstavě (dosud ale není prokázána souvislost s výstavou), v pár případech končících úmrtím zvířete, považujeme za vhodné doplnit informace garanta výstavy Potkana v Praze (publikované 16.10. na FB u akce).
!!! POZOR, DALŠÍ AKTUÁLNÍ INFORMACE JSOU ZDE !!!
- Věnujte zvýšenou pozornost svým svěřencům, pokud se Vám cokoli nezdá, navštivte neprodleně svého veterinárního lékaře! Informujte ho o situaci po výstavě, viz níže.
- Podpořte imunitu svých zvířat pomocí čajů, vitamínů (vit. C), přípravků na podporu imunity (např. Immunovet, Plerasan, betaglukany, echinacea…). Častěji čistěte klece pomocí dezinfekčních přípravků, dbejte na zvýšenou hygienu.
- Průběh může vypadat takto – pšíkání postupující ve vrkání, výskyt porfyrinu, rychlé zhoršení stavu, problémy s dýcháním/lapání po dechu, nechuť k jídlu/hubnutí (akutní virová/bakteriologická infekce…). Zvíře neprodleně oddělte ze skupiny, ideálně do jiné místnosti.
- Máte-li možnost a stav zvířat to dovolí, nechte primárně udělat výtěry z ústní dutiny, klasicky se provádí výtěr u nemocného zvířete a u zdravého zvířete. Pokud je původce nemoci bakterie, pomocí citlivosti na ATB (antibiotika) lze ideálně zvolit nejvhodnější typ ATB. V opačném případě nasaďte širokospektrální ATB!
- Jsme v kontaktu s několika stanicemi, kde došlo k úmrtí, čekáme na provedení pitev a následných kultivací (přímo na Státním veterinárním ústavu v Praze). Dokud nebudou známy výsledky, nelze přesně určit původce. Momentálně máme pouze jeden výsledek – mládě, předávané na výstavě, hned druhý den nasazena ATB, dle kultivace je původcem Pasteurella pneumotropica, léčba je úspěšná injekčním podáním Marbocylu s přidáváním glukózy (injekčně u veterináře). Pozor – u tohoto zvířete účinkoval Marbocyl, každé zvíře má ale jinou citlivost na ATB! Proto je nutná kultivace v každém chovu!
- ŽÁDÁME VÁS – nepanikařte. Podzim je nejen pro naše svěřence kritické období, zvýšená nemocnost je i mezi lidmi, začíná období chřipek, viróz, angín… Dbejte i proto na zvýšenou opatrnost doma, nemazlete se s potkany, pokud nemáte umyté ruce po příchodu z venku, převlečené venkovní oblečení a podobně.
- Je nutné počítat s tím, že každá akce, kde je přítomno více zvířat JE RIZIKOVÁ. Pokud se Vám nezdá zdravotní stav Vašich zvířat, raději se jí neúčastněte! Ohrožujete ostatní vystavovaná zvířata i svoje vlastní.
- DALŠÍ INFORMACE BUDOU OPĚT ZVEŘEJNĚNY ZDE. Pro další komunikaci a informování se navzájem využijeme stránku akce Potkan v Praze, kde bude tato zpráva nasdílena.
- POKUD MÁTE JAKÉKOLI DALŠÍ SOUVISEJÍCÍ INFORMACE, PIŠTE NA KLUBOVÝ EMAIL CZKP@EMAIL.CZ, V JEHO RÁMCI BUDE ZAJIŠTĚNO ZPRACOVÁVÁNÍ INFORMACÍ A NÁSLEDNÉ INFORMOVÁNÍ VEŘEJNOSTI.
Po konzultování celé situace s MVDr. Romanou Kastlovou, za vedení klubu, Jana Veselá