Pořizujeme si mládě potkana
Konečně padlo rozhodnutí, budeme si pořizovat nové mazlíčky! Ale přichází daleko závažnější otázka. Kde je koupíme? Potkany, stejně jako jiná zvířátka, nepořizujeme ve zverimexu nebo od množitele. Musíme myslet na to, že nám budou dělat společnost příští dva až tři roky, stanou se členy rodiny, budou potřebovat péči, vč. té veterinární. A třeba s tím Vám ve zverimexu nebo u množitele příliš nepomohou. Chovatelský servis je právě to, co si zde nekoupíte. Naopak kvalitní chovatel má nejen osobní zkušenosti s chovem, ale dokáže poradit třeba ověřenou veterinární ordinaci. Většinou mu můžete zavolat nebo ho kontaktovat téměř „24/7″ a poradit se.
.
Odkud si tedy malé potkánky pořídit?
Vždy vybíráme u registrovaného chovatele. Registrační autority máme v ČR dvě – Český klub potkanů z.s., tedy nás, a Specializovanou organizaci chovatelů potkanů (SOCHP). Na webových stránkách si ověříme, zda je námi vybraný chovatel opravdu registrovaný. Pokud si chcete ulehčit hledání, každé pondělí v měsíci na naší facebookové stránce vychází rubrika „Co se kde plánuje“ a „Co se kde narodilo“, předvýběr tak máte v podstatě hotový
.
A na co se zaměřit při výběru samotného chovatele?
Samotná registrace samozřejmě není 100% zárukou kvalitního chovatele. Členové klubu se sice potkávají na výstavách, znají se osobně, ale řekněme si rovnou, „klub za dveře nevidí“. To, že má někdo v pořádku např. rodokmeny ještě neznamená, že má v pořádku i celý chov. Pokud tedy nepřijde podnět k prošetření nebo přímo stížnost, setrvává v dobré víře, že v pořádku vše je.
.
V této době má většina chovatelů facebookový nebo instagramový profil. Prohlédněte si ho, zaměřte se na to, co chovatel sdílí (jestli jen sdílí fotky mláďat nebo ukáže i jiné věci z pozadí chovu, např. běžný den, venčení atd.), zajímejte se, jak a v čem potkaní základna bydlí, tedy jak je postaráno o předky Vašich budoucích mláďat. Zajímejte se i o to, jaké zdravotní potíže chovatel nejčastěji řeší, zda nemá na Váš vkus příliš mnoho odchovů, protože upřímně, je bohužel tenká hranice mezi chovatelem a množitelem. Také pokud má chovatel dotazník nebo Vás vyzpovídá, zda máte vybranou veterinu, čím plánujete krmit nebo požaduje fotku klece, je to dobré znamení, že jste na správné adrese. Pokud to je možné, podívejte se na chov i osobně. Samozřejmě tady narážíme na problém, že chovatel většinou nebydlí sám, v době respiračních onemocnění si navíc nikdo nikoho „z venku“ příliš domů pustit nechce.
.
Komunikace je zásadní
Chovatel by s Vámi měl v případě problémů se zdravím nebo povahou potkana komunikovat. Předem se s ním domluvíte, jakou formou – zda můžete zavolat, napsat email, WhatsApp, Messenger… Při samotném odběru mláďat dostanete od registrovaného chovatele vždy Průkaz původu – tištěný, opatřený kolkem, s uděleným registračním číslem vrhu. Pokud vrh z nějakého důvodu registraci nemá, dostanete Výpis předků. Většinou Vám chovatel řekne proč k registraci odchovu nedošlo. Pouze po vzájemné domluvě je možné doslat rodokmen (PP nebo VP) přepravní službou!
Zdraví až na prvním místě
Mláďata by měla být na první, ale i druhý pohled , zdravá. Žádné pšíkání, vrkání, slepená srst, naježená srst, abscesy. Od registrovaného chovatele si pořizujete vitální, zdravé mládě. Samozřejmě, např. při delším převozu může být potkaní prtě unavené, lehký výskyt porfyrinu kolem nosu je také možný – zvíře tak reaguje na stres, ale v žádném případě byste k němu neměli dostat nic navíc. Tzn. nenechte se zmást vyjádřením, že mláďata nastydla u otevřeného okna a teď je potřeba „jen“ doléčit… Škrábaneček se „jen“ zanítil a podobně. Takové mládě si může po předchozím informování vzít pouze zkušený majitel nebo chovatel. Rozhodně ne začátečník.
Na závěr…
Pokud máte jakoukoli pochybnost či problém, kontaktujte přímo registrační autoritu, pod kterou je chovatel registrován. Druhá varianta je alespoň se svěřit např. známému chovateli nebo potkanáři, kterému věříte. I on se může obrátit na vedení a pomoct Vám situaci osvětlit nebo vyřešit, když si nejste jistí, co dělat.