Moje bydlení a zábava | CZKP
Český klub potkanů z.s.
Czech Fancy Rat Club

Moje bydlení a zábava

V té části webu se dozvíte vše o bydlení našich ocasatých miláčků. Postupně se to tu bude plnit články o vybavení, podestýlkách, klecích a všem, co se jen k bydlení vztahuje, včetně potkaní zábavy. Takže, hurá do toho!

Bydlení a vybavení

Potkaní zábava

O potkaních nárocích na bydlení a vybavení

Potkani jsou velice zvídavá a činorodá zvířátka, která mají své nároky na bydlení. Koutek, kde budou mít stále připraveno něco k snědku a vodu je samozřejmostí, dále v ubikaci potřebují prostor pro zábavu, nerušený spánek a neměla by chybět ani toaleta s vhodnou podestýlkou.

Vybavení

Jako místo na spaní mohou posloužit doma vyrobené hamaky (kusy látky, které se v kleci zavěsí). Nejoblíbenější jsou ty z flísové deky. Tento materiál je ideální, protože se netřepí, je měkký, hřeje a velmi rychle usychá. Dále to mohou být domečky, koupené i doma vyrobené (např. z dutého kmene stromu, plastové nebo kartónové krabice).

Protože potkani si své pelíšky rádi vystýlají (staví si hnízda), je dobré jim denně poskytnout stavební materiál, třeba staré tričko nebo rozstříhanou flísovou deku. Tip: Na klec zavěste roli toaletního papíru, aby si potkani mohli vytahovat tolik, kolik chtějí. Tato zábava je velmi oblíbená.

Je spousta dalších věcí, které v kleci potřebují, aby se nenudili. Fantazii se meze nekladou, jen je třeba dbát na bezpečnost potkanů. Vděčné jsou například plastové tunely, ocení také větev z ovocného stromu, která je vhodná na lezení a obrušování dorůstajících zubů (pozor – strom musí být v „bio kvalitě“, tedy bez postřiků!).

Můžete vymyslet různé schovávačky, do kterých dáte pamlsek zabalený v papíru, při hledání oblíbených dobrot se potkani zabaví a radost z nalezeného pamlsku je veliká.

V kleci by neměla chybět patra, která jsou důležitá zejména proto, že zvětšují prostor k pohybu. Vyrobit se dají ze dřeva, překližky, plastových táců a jiných vhodných materiálů, nebo je koupíte v obchodě pro zvířata. Já mám v klecích patra z překližky i plastová. Protože na ně potkani občas močí, musela jsem patra z překližky natřít Epoxi 1200. Tento nátěr je po vytvrdnutí a omytí octovou vodou pro potkany neškodný a je nepromokavý.

Dalším vybavením klece mohou být žebříky, zavěšená lana s uzlíky, plastové košíčky (zakoupíte v domácích potřebách) atd.

Některé části ubikace mohou být pro zpestření obměňovány, ale důležitější věci by měly mít stálé místo, protože ve zcela nově zařízené ubikaci se potkani cítí nejistě (pakliže ale dáváte dohromady jedince, kteří se ještě dobře neznají, je dobré zařízení obměnit celé a klec důkladně vyčistit).

raubíři

Kompletně vybavené potkaní ubikace
Autor fota: Lukáš Maleček

Umístění klece

Klec nesmí být umístěna na místě, kde je větší průvan, kde svítí přímé slunce a u hřejícího topení, a to z důvodu zdraví zvířat. Potkani navíc mají raději šero. Ubikaci je lépe podložit, aby nestála přímo na zemi, protože u podlahy je většinou chladněji, a také více průvanu. Proto jsou lepší vysoké klece, které navíc skýtají více prostoru pro potkaní zábavu. Dále je třeba dbát na to, aby ubikace nestály v těsné blízkosti s TV nebo jinými hrajícími zařízeními. Potkani mají dobrý sluch (slyší ultrazvuky ještě lépe, než pes nebo kočka).

Velikost klece

Co se týká velikosti klece, jsem zvlášť pro to, aby byla co možná největší, a to z důvodu, že velké klece umožňují potkanům se ve svém aktivním čase proběhnout, i když zrovna nemohou volně běhat po pokoji nebo bytě (důležité pro jejich zdraví a psychickou pohodu). Velké klece také skýtají více možností pro umístění zařízení. Osvědčily se mi i kvůli dominanci samců, protože v nich dochází méně často k agresivním výpadům. V malých klecích mohou být konflikty vážnější, než na větším prostoru se spoustou úkrytů, kde se může případná oběť agresivního chování schovat. Více prostoru by měli mít také potkani, kteří tráví většinu času ve své ubikaci. Proto by majitel měl hned na začátku uvážit, jak často a dlouho budou jeho zvířata puštěná venku po pokoji nebo bytě. Moji potkani mají často dvířka ubikace otevřená po celý den, ale nejaktivnější jsou časně ráno, když mám čas se jim věnovat, a poté zase večer. Zbytek dne většinou odpočívají a lidskou společnost tolik nevyhledávají. Pakliže máte méně času na své svěřence, snažte se ubikaci zařídit s důrazem na prostor, který poskytuje hodně možností k pohybu (patra, tunely apod.)

Potkani jsou velmi inteligentní a zvědaví tvorové. Rádi se učí, baví je to. Zejména v mládí ocení různé hry a prolézačky, které jim vymyslíte, nebo se sami zabaví na vašich věcech, pokud jim k tomu dáte prostor.

JV_zeno_1

Bydlení potkaních holčiček a kluků
Autor fota: Jana Veselá

Bezpečnost nade vše

Ideální je tedy poskytnou potkanům zajímavé, prostorově a pohybově využitelné prostředí. Důraz má být kladen také na bezpečnost potkanů, zvláště v případě zdravotních omezení potkana. Je nesmysl zařídit ubikaci tak, aby potkani byli nuceni pokaždé skákat nebo lézt po mřížích klece, když se chtějí dostat z bodu “A” do bodu “B”. Všechny prostory ubikace by měly být pro potkana snadno dostupné i bez “větší námahy”, a to v každé fázi jeho života. Temperament a fyzická zdatnost potkanů se v průběhu života mění. V mládí si poradí s většími překážkami. Majitelé si mohou všimnout zvláště “šikovných a nebezpečných” kousků, které mláďata provádějí. Také samečkové jsou v tomto věku temperamentnější a dovolí si dělat věci, které později provádějí jen velmi neochotně nebo vůbec. To je dáno fyzickými a duševními vlastnostmi potkanů v různých fázích jejich života.

Ubytování starších potkanů

Starší potkani mají trochu jiné nároky na bydlení. Proto je potřeba ubikace dříve zařídit tak, aby byly pro ně bezpečné. Někteří chovatelé, starého a méně pohyblivého potkana přestěhují do maličké, jednoduše zařízené ubikace, na kterou potkan během života nebyl zvyklý. Důvody, které k tomu chovatele vedou, jsou pochopitelné, avšak pro starého potkana je taková změna často velmi stresující. Ubikaci, na kterou jsou potkani zvyklí, vyžadují i na stáří. Čím jsou potkani starší, tím hůře přijímají změnu prostředí. Proto by na stáří měly mít věci v ubikaci stálé místo (pokud se nejedná o úpravu, která by jim byla užitečná, např. zamezení pádům). Starý potkan však uvítá i jiné drobné změny, které jsou mu k prospěchu.

Sebkova_foto4

Ubytování potkaních seniorů
Autor fota: Dagmar Šebková

Celý článek najdete ZDE.


Jak citovat tento článek:

. Moje bydlení a zábava czkp.cz [online].
2024 [cit. 2024-11-24]. Dostupné z http://www.czkp.cz/ja-potkan/moje-bydleni/.




Český klub potkanů z.s.

Czech Fancy Rat Club

czkp@email.cz

© 2013 - 2016

Všechna práva vyhrazena

webdesign: czgrafik.cz

programování webu: Lukáš Maleček (Dr.LuckyLuke)

Reklamní lišta poskytovatele prostoru: