STELTA.com – solidní základ do klece
Se společností Stelta.com spolupracujeme již několik let. Dá se říct, že od dob, kdy naše akce byly ještě „v plenkách“ (nj, Bochovy…), a proto se u nás s hrubými bezprašnými hoblinami ve výstavních klecích potkáváte již pravidelně. Většina Bochovských show a všechny pražské výstavy, Jarní výstavy a Potkani v Praze, byly pořádané právě na nich. Troufnu si říct, že obstály na jedničku. Stelta nevyrábí pouze hobliny. V sortimentu má i další typy podestýlek a vybavení, které rozhodně stojí za to zkusit.
V rámci testování výrobků do své velké recenze o podestýlkách jsem se dostala i k podestýlkám, které bych nazvala jako typ „polní“. Jedná se o podestýlky nedřevité, původem ze slámy, sena, konopí či kukuřice, zkrátka rostoucí na poli. Právě u Stelty se můžete setkat s na českém trhu celkem neobvyklými podestýlkami, a to Agro a Agro+. Typ Agro je vyrobený výhradně z vybraných druhů sena a slámy, typ Agro+ se vyrábí z obilného zrna. Obě moc pěkně voní, mají podobu válečků, které jsou v kleci praktické – potkani je kolem sebe nevyhazují, narozdíl od hoblin a jiných podestýlek, na tlapky jsou teplé, nestudí. Nemusíte se bát, že se potkanovi něco stane, když do válečku hryzne, a co mě na nich absolutně dostalo, jsou 100% bez parazitů. Díky teplotní a tlakové sterilizaci, pomocí které jsou válečky tvořené, se už nemusíte bát nežádoucích návěštěvníků v srsti myšáků (což se nedá říct o kukuřičných vřetenech a podobně).
A teď k samotné kritice… Testovací „subjekty“ jsou u nás 2 klece Freddy Max/ Zeno2. Jednu obývá skupina 4-5 samic, a druhou skupina 4-5 samců. Testovanou podestýlku dávám do obou klecí. Standardně používáme potkaní záchůdek s kočkolitem. V každé kleci je jeden, myšáci jsou na něj zvyklí a na test to má vliv v tom směru, že podestýlka vydrží o chvíli déle. I tak u nás Agro a Agro+ vydržely v klecích nadprůměrnou dobu, cca 10 dní naprosto v pohodě. Po 14 dnech jsem čistila, když začal nelibě vonět i záchůdek s kočkolitem. Takže týden naprosto v pohodě, 10 dní se dá, 14 byl u nás maximum.
Co bych ale vytkla obilnému stelivu – vyteklá napáječka pod tunelem převlhčila podestýlku a objevila se trochu plíseň (beru to jako nestandardní zkušenost, kdyby voda nevytekla zrovna pod tunel, asi by to normálně vyschlo a nestalo se nic). Mokrou podestýlku jsem odstranila, vydezinfikovala místo dezinfekcí VET-PET pro hlodavce a vše bylo zase v pořádku. Myslím, že u dřeva by se plíseň neobjevila.
Třetí typ podestýlky má jednoduchý název „Dřevo„. Jedná se opět o tlakově a tepelně sterilizované válečky z měkkého dřeva, kde nehrozí ani otlaky, ani paraziti. Dřevěné/dřevní pelety u nás používám běžně, mám s nimi nejlepší zkušenost. Dřevěné pelety se po navlhčení rozpadnou a propadnou dolů, pod čisté, povrch v kleci je tak stále suchý a teplý. Naše holky si z pelet rády staví v rohu klece i „hnízda“, udělají kolem sebe hradbu a bivakují v peletovém království. Když jim klec doplním o hryzací kostku CRIPS nebo o BIO seno z Vysočiny, mají o zábavu postaráno, zabaví se jako děcko s legem…staví a staví :).
Hrubé bezprašné hobliny STELTA-Firokrpa jsou ideální měkkou podestýlkou. Skládají se z velkých kusů suchých hoblin, mixu různých dřevin. U nás se osvědčily hlavně pro březí samice a pod mláďata, je sice potřeba je častěji měnit (vrh 14 mláďat má prostě větší voňavý „produkt“), ale vyplatí se to. Samice, která má potřebu neustále přestavovat hnízdo, má mláďata v bezpečí, nikdy z velkých hoblin neudělá tak nepropustnou hradbu, aby hrozilo udušení mláděte. U pelet se jí to podařit může, bohužel vlastní zkušenost. V klasických klecích mi vydržely pod zvířaty cca 5-7 dní, na můj vkus málo. Na druhou stranu, pro majitele dvou potkaních holek mohou být dobrou volbou.
Pokud Vás budou zajímat výše recenzované produkty, mrkněte na stránky Stelta.com, sekce pro hlodavce. Za zmínku určitě stojí i kvalitní psí konzervy a masové vaničky (97% masa!). Naše pitbullka se o ně poctivě dělí i s naší potkaní smečkou :).
Autor: Jana Veselá
Foto: Stelta.com