Během soužití s potkany se jen málokomu stane, že nebude potřebovat svého miláčka někam přepravit. Ať už k veterináři, na výstavu, stěhování nebo při převozu od chovatele k sobě domů. Proto bych zařadila přepravku do důležité ,,potkaní“ výbavy. Přiměřeně velkou přepravku využijeme i v případě karantény nebo jako bezpečný prostor při nutném pooperačním klidu a léčbě.
Přepravka pro potkany by měla být především:
- Dostatečně velká (s ohledem na počet potkanů, kteří v ní budou pohodlně cestovat)
- Vzdušná (nesmí se zapařovat atd.)
- Nejlépe plastová – je praktická, lehká a omyvatelná
Jako přepravní box je naprosto nevhodné používat jakékoliv papírové krabice (např. od bot) ani jiná nouzová řešení v podobě plastových dóz apod. Hrozí prokousaní zvířete ven, nachlazení/přehřátí, v případě papírových materiálů i promočení.
Na delší cesty vybavíme přepravku podestýlkou, krmením a šťavnatým ovocem proti dehydrataci. Napáječku je lepší dávat jen při přestávkách v jízdě, protože při pohybu může voda kapat do podestýlky a potkan by byl na mokrém. Dobře také poslouží utěrka, staré triko nebo jiný hadřík, do kterého se bude moct potkánek ve stresu zahrabat.
V zimě je třeba dát si pozor na prochladnutí, i při kratší vzdálenosti je důležité přepravku zateplit a dbát na mazlíčkovo zdraví. Možným řešením jsou různé povlaky na přepravky (dají se buď koupit, nebo nechat ušít na míru). Další volbou je umístit přepravku do dekou vystlané větší přepravní tašky, do které můžeme ještě navíc vložit termolahev. Ta by však neměla být v těsné blízkosti přepravky.
V létě bychom stejně jako v zimě neměli počasí podcenit. Pozor si musíme dát především na průvan, přímé slunce a dostatečné množství tekutin, které je pro tak malé tělíčko velmi důležité. Přepravku vložíme například do tenké látkové tašky, čímž zabráníme ofouknutí a vybavíme ji vodnatým ovocem a zeleninou (okurka, meloun, …). Do některých přepravek, především do těch určených pro kočky, lze díky mřížovým dvířkům uchytit i napáječku, čehož lze využít ve chvílích klidu a potkany napojit. Při opravdu vysokých teplotách můžeme do látkové tašky přidat lahev s vychlazenou vodou nebo chladící vložky. Neměly by ale být v přímém kontaktu s potkany, mohlo by dojít i přes vedra k nachlazení potkanů.
Vždy dbejte především na zdraví přepravovaných zvířat, pokud jsou extrémní vedra či mrazy, raději převoz přeložte – hrozí přehřátí, nachlazení apod.
Mezi nejoblíbenější přepravky patří např.: Trixie – přepravní box Pico, Ferplast – přepravka Aladino, různé typy kočičích přepravek, atd. Sehnat je lze ve zverimexu, chovatelských potřebách nebo na internetu.
Některé přepravní boxy lze také využít místo výstavních klecí na výstavách. Povoleny jsou tyto typy: Ferplast Geo Maxi, Marchioro Fauna Box Aquazoo či Ferplast Mini Duna Multy.
Autoři textu: Iveta Jarošová, Alexandra Tučková
Korekce: Markéta Čacká
Nejpoužívanější typy přepravek
Přepravka Aladino (FERPLAST)
Přepravní box Pico (TRIXIE)
Transportní kufřík Mini Capri (TRIXIE)
Pet Shuttle (KARLIE)
Povolené výstavní boxy
- na klubových výstavách ČKP se můžete setkat pouze s klubovými plastovými boxy Geo Maxi
- další povolené typy vlastních přepravek kromě Geo Maxi jsou Mini Duna Multy a Fauna Box Aguazoo 5
- do jednoho výstavního boxu Mini Duna Multy lze umístit 4 potkany; do boxů Geo Maxi nebo Fauna Box Aquazoo lze umístit maximálně 2 potkany stejného pohlaví odlišné v barvě, varietě nebo znacích, potkan může být s PP nebo mazlík
Geo Maxi (FERPLAST)
Fauna Box Aquazoo 5 (MARCHIORO)
Mini Duna Multy (FERPLAST)