Péče o nemocné a staré potkany | CZKP
Český klub potkanů z.s.
Czech Fancy Rat Club

Péče o nemocné a staré potkany

Když si s velkým nadšením pořizujete nového společníka, těšíte se jak bude mládě sladké, jak ho budete učit různým dovednostem či jak vás bude doprovázet životem. Málokdo však počítá i s tím, že potkan jako každý živý tvor jednou onemocní či zestárne. Zub času je však neúprosný.

Péče o starého potkana

Setkávám se s pěknou řadou majitelů, kteří řeší, kdy už nastal čas nechat svého miláčka odejít, a kdy je ještě spokojený a těší se ze života.

Jedním z častých otázek, zda již uspat, je ta, že potkan přestává používat zadní nožičky, hůře se myje a je celkově méně aktivní. Kvůli tomu však není potřeba starouška uspávat. I s ochrnutou zadní končetinou může před sebou mít půl roku života a s vaší péči to bude kvalitní půlrok :)

Staří potkani (bývají to častěji samečci) zůstávají odkázání na pomoc smečky, případně svého majitele. Pokud senior netrpí nějakou závažnou nemocí, ale pouze se nedokáže pořádně omýt či mu chvilku trvá než sežvýká nějaké to sousto, není důvod k oddělení ze skupiny. Potkani se svou smečkou velmi drží a není výjimkou, že se ostatní členové skupiny o starouška postarají.

Senior_JV

Potkaní senior, na ocásku je vidět ochablost, je vhodné podávat vit. B
Autor fota: Jana Veselá

Sama jsem byla svědkem péče u několika staroušků. Ostatní mu nosili nejlepší kousky ze směsky přímo před čumák, kde je položili a trpělivě počkali, dokud senior donesené dobroty nesní. Teprve když se přesvědčili, že je vše snědeno, odešli zpět k misce a donesli další porce. S péčí o srst, oči či uši také vždy velmi ochotně pomohli :)

V případě, že však máte nepohyblivého potkánka, je lepší oddělit ho do samostatné klece a s kamarády ho pouze pouštět, či s ním jednoho nebo dva přestěhovat. Eliminuje se tak poranění, které může vzniknout pádem z patra apod. Přeci jen koordinace už není co bývala. V takovém případě je však nutné zvolit vhodnou klec i vybavení.

HHL_ochrnute_tlapky

Potkan s ochrnutými zadními tlapkami, stav se s věkem zhoršuje
Autor fota: Helena Hanusová Lužná

Ubytování

Zvolte klec raději nižší a delší – ochrnutý potkan opravdu nepotřebuje dvoumetrovou klec, která se pro potkany obvykle doporučuje. Postačí klidně i menší, předpokládá se, že potkánka budete mít stejně většinu dne u sebe.

Podestýlku je vhodné pořídit měkkou (aby potkánek neměl otlaky či proleženiny, když většinu dne proleží), savou a bezprašnou. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit podestýlku Asan či pleny pod ležící lidi. Jako schovku krom domečku můžete použít i nastříhané kusy hadříku či kapesníky. Podestýlku je však nutné každý den vyměnit!

Pooperační box

Bydlení potkaního seniora s přebalovací podložkou
Autor fota: Jana Veselá

Krmení

Vodu a krmivo by měl staroušek mít v dosahu, aby se mohl pohodlně najíst a nemusel se plazit přes půl klece. Krmná směs pro seniory by měla být snadno stravitelná, jejich organismus už nefunguje tak dobře jako za mlada. Doporučuje se snížit podíl živočišných bílkovin. Také je dobré nahradit větší část celého zrna vločkami, jsou lépe stravitelné a na získání dostatku energie stačí potkanovi sníst méně. Kromě klasického krmení a ovoce či zeleniny se pro seniory se velmi osvědčily různé Sunarové kaše, Hami příkrmy či jiné dětské výživy – nemusí se tak namáhat jako s tvrdým krmivem ani ho přidržovat. Navíc jsou plné vitamínů a minerálů. Dalším skvělým zdrojem potřebných živin jsou kaše pro rekonvalescenci od Royal Canin či jiných firem. Pro doplnění vitamínů a minerálů poslouží Calopet pasta, která je zároveň i velmi kalorická a dodá starouškům energii. Na podporu chuti k jídlu a k podpoře nervových funkcí je dobré dodávat vitamíny B-komplexu (např. Pangamin).

103_Nutricni_pasta_Eliska_Horakova

Nutriční pasta
Autor fota: Eliška Horáková

Péče

Starý potkan již většinou nezvládá starat se o svůj zevnějšek. Často si nedokáže očistit špatně dostupná místa jako jsou záda či okolí genitálií – v horším případě se pomočí a zůstane v mokré podestýlce ležet. Na vyčištění srsti a pročesání jsou skvělou volbou (dětské) kartáče, které dokonale nahradí potkaní zoubky a jazyk. Potkanům se tato procedura líbí a leckdy ještě žádají přídavek.

Senior_pece_JV

Péče o srst pomocí kartáče pro miminka
Autor fota: Petr Possel

Jelikož senior většinu času proleží na břiše, mohou se mu tam objevit proleženiny – chlupy vypadají, kůže nejprve zrudne, posléze zbělá a začne se odlupovat. Tento stav prosím nepodceňujte, pod odlupující kůží je totiž živá tkáň a hrozí riziko zanesení infekce. Vhodné proto je potkánka dvakrát denně otřít vlhčeným dětským ubrouskem. V případě většího znečištění opatrně omyjeme dané místo, není nutné potkana koupat celého. Většina vodu nesnáší a byl by to pro něj velký stres. Nehledě na to, že starý potkan se nedokáže již pořádně vysušit a hrozí nachlazení. Po omytí tedy vždy potkana pečlivě osušte a do klece ho vracejte zpět dokonale suchého. Postižené místo mu namažte krémem na proleženiny.

U samců dávejte obzvláště pozor na tzv. zátku (nahromaděná ,,směs“ moči a semene), která utvoří špunt na penisu. Potkanovi umožnuje močit, avšak může způsobovat infekci vylučovacího ústrojí. Zátku nejlépe odstraníte při omývání potkana, rozmočením a stáhnutím.

Zátka na penisu u samce

Zátka na penisu u starého samce – opatrně stáhneme předkožku, zátku navlhčíme a jemně odstraníme
Autor fota: Jana Veselá

Zvýšenou pozornost musíte věnovat také péči o uši a oči. Pravidelně kontrolujte zda je má potkan čisté. V případě potřeby uši opatrně vyčistěte vatovou tyčinkou (tzv. uchošťourem) a pokud se u potkánka objevuje větší množství porfyrinu, můžete mu oči prokápnout opthalmoseptonexem.

Senior_ouska_JV

Ouško opatrně vyčistíme, maz odstraňujeme zevnitř ven
Autor fota: Petr Possel

Závěrem bych vám doporučila provádět potkanovi masáž zadních končetin.

Je možné, že může nastat malé zlepšení. Rozhodně to však starouškovi neuškodí a prokrví se mu nožky. Ideální je masírovat končetiny 2x denně, víckrát však není na škodu.

Autor textu: Iveta Jarošová
Korekce: Markéta Čacká

 

Časté zdravotní problémy starých potkanů

U starých potkanů se často setkáváme s různými zdravotními problémy. V následujícím seznamu najdete ty nejčastější. Patří mezi ně např.:

Přerostlé drápky, článek zde

Prerostle_drapky_JV

Přerostlé drápky u staré potkanky, přirozeně je již nezbrousí, je nutné pravidelně zkracovat
Autor fota: Jana Veselá

Otlaky na tlapkách, článek zde

Vředová pododermatitida

Vředová pododermatitida (otlak)
Autor fota: Helena Hanusová Lužná

Proleženiny

(informace ve článku výše)

prolezeniny

Ošetřené proleženiny hojivou mastí
Autor fota: Helena Hanusová Lužná

Artróza, článek zde

senior_tlapka_JV

Nožka potkaní seniorky (2,5 let)
Autor fota: Jana Veselá

Abscesy, článek zde

Absces u genitálií

Absces u genitálií potkaního samce
Autor fota: Helena Hanusová Lužná

Nádory na mléčných žlázách, článek zde

Benigní nádor

Benigní nádor na mléčné žláze
Autor fota: Kristýna Jarošová

Nádor hypofýzy, článek zde

porfyrin_u_samce_s_nadorem_hypofizy_wren.Jupr.PG

Jeden z příznaků – zvýšený výskyt porfyrinu u samce s nádorem hypofýzy
Autor fota: Jana Veselá

Slepota, článek bude ZDE

Kirke_23.12_Monika_Lenerova

Začínající slepota
Autor fota: Monika Lenerová

Respirační problémy, články zde a zde

sirupy_2-jana_vesela

První pomoc při nachlazení – bylinné sirupy
Autor fota: Jana Veselá

 

Autor textu: Jana Veselá, Tereza Nováková


Jak citovat tento článek:

. Péče o nemocné a staré potkany czkp.cz [online].
2024 [cit. 2024-11-25]. Dostupné z http://www.czkp.cz/ja-potkan/kdyz-onemocnim/pece-o-stareho-potkana/.




Český klub potkanů z.s.

Czech Fancy Rat Club

czkp@email.cz

© 2013 - 2016

Všechna práva vyhrazena

webdesign: czgrafik.cz

programování webu: Lukáš Maleček (Dr.LuckyLuke)

Reklamní lišta poskytovatele prostoru: