Můj potkan má v moči krev | CZKP
Český klub potkanů z.s.
Czech Fancy Rat Club

Můj potkan má v moči krev

Stále se najde ještě spousta lidí, kteří v případě, že zahlédnou krev v moči svého mazlíčka, usoudí, že je to jen zánět a daný problém neřeší nebo odkládají na pozdější dobu. Bohužel problematika krve, erytrocytů nebo jakýchkoliv krevních barviv v moči není zdaleka tak jednoduchá a dost často to bohužel není pouze „zánět močáku“. Existuje několik základních příčin, kdy zvíře, ať samec nebo samice, vylučuje moč zabarvenou od krve do růžova až červena nebo močí krevní sraženiny.

Operace_mocoveho_mechyre_romana_kastlova

Operace močového měchýře
Autor fota: MVDr. Romana Kastlová

  1. První a zároveň nejméně závažný stav je právě cystitida nebo-li zánět močového měchýře. Při ní se může nebo nemusí objevit v moči krev, každopádně markantním příznakem je časté močení nebo alespoń velmi časté nucení často bez močení, protože močový měchýř je častými pokusy vyprázdněný. Nejčastěji je způsobený prochlazením, někdy se setkáváme i s tzv. postvakcinační cystitidou. Nebezpečím cystitidy je vyjma problému samotného navíc možnost přestupu zánětu do dalších orgánových struktur.
  2. Druhou velmi častou příčinou krve v moči je močový písek nebo urolity = močové kameny. Písek i kameny se liší chemickým složením, různé typy urolitů vznikají při různém pH moči. Obecně lze močový písek rozdělit na rozpustný = ovlivnitelný dietou a nerozpustný = dietou neovlivnitelný a tím i závažnější. Močový písek u samic a větších psů může projít močovou trubicí, ale u měnších psů a kocourů často dojde k ucpání uretry (=močové trubice), a tím nemožnosti odtoku moči. Tento stav zvíře přímo ohrožuje na životě! Existují i plemenné predispozice k tvorbě urolitů.
  3. Čím dál častější příčinou hematúrie = krve v moči jsou dnes tumory nacházející se v močovém měchýři nebo vývodných cestách močových, případně ledvinách a u samců i v prostatě. Nejednou se k nám dostal pacient jinde léčený půl roku antibiotiky, která nezabírala. Bohužel mu nikdo neprovedl podrobnější vyšetření moči, sonografické vyšetření a léčili ho na „zánět“, přestože měl tumor přechodného epitelu v močovém měchýři :(.
  4. U samců, především nekastrovaných psů (potkani tyto problémy nemívají, ale pro úplnost uvádíme), je velmi častou součástí stárnutí výskyt benigní hyperplazie prostaty. Prostata se zvětšuje, vznikají v ní cysty, tlačí na okolí, je bolestivá a může docházet k výskytu zánětu a stop krve v moči. Prevencí v mladším věku je kastrace a kastrace je zároveň nejlepší terapeutickou volbou, pokud to zdravotní stav pacienta dovoluje.
  5. Při těžkých selháních a zánětech ledvin, poškození ledvin nebo nefrolitech = ledvinových kamenech, se též dostává krev do moči.
  6. U samic – potkanic často můžete vidět krvavý výtok nesouvisející přímo s močením. U nekastrovaných samic se může naplnit děloha krví a vzniká tzv. hemometra, u ramlic (samice králíka) jsou ve vyšším věku velmi časté nádorové procesy na děloze (adenokarcinomy) a ani u jiných samic nejsou tumory dělohy nebo pochvy nic extrémně vzácného.
  7. Hemolytické anémie – nebezpečná autoimunitní onemocnění při kterých dochází k rozpadu červených krvinek. Někdy je prvním z projevů právě hematurie.
  8. Traumata a úrazy ledvin a vývodných cest močových.
  9. Při některých otravách – difenbachie, cibule, česnek, brokolice, paralen, zinek, vitamín K, některá antimykotika, těžké kovy, některé jedy proti hlodavcům.
mocovy_kamen_romana_kastlova

Močový kámen
Autor fota: MVDr. Romana Kastlová

Proto si pamatujte, že při výskytu hematúrie je vždy na místě důkladné klinické vyšetření a rozhodně se tyto stavy nevyplácí podceňovat a čekat, co se z toho vyvine dál… Váš mazlíček může mít velmi závažný problém, který ho přímo ohrožuje na životě a čím dříve budeme znát přesnou diagnózu, tím vyšší jsou i šance na úspěšnou léčbu. Kromě vyšetření moči může být často potřeba provést sonografické vyšetření, rtg, cytologické vyšetření nebo případně kultivaci apod.

Autor: MVDr. Barbora Trnková, veterina ANIMAL HOPE

Příklad z praxe – močové kameny u potkaního samce

Za článek a zkušenosti děkujeme naší slovenské kolegyni Tamaře!

Všetko sa to začalo začiatkom januára, kedy som miestami badala na poličke tmavo sfarbenú mláčku moču. Prvé čo ma napadlo bolo, že niekto má asi zápal močáku a tak som viac sledovala, keď niekto šiel čúrať, hneď som bola pri klietke… Lenže najbližší týždeň som nebadala nič nezvyčajné a tak som si myslela, že sa mi to len zdá, že možno sa v tom vymočilo nejaké červené krmivo, granula, prípadne bobek. O týždeň som však našla opäť takú mláčku, ale opäť bolo v blízkosti všetko možné a ťažko sa mi určovalo, či sa fakt jedná o zápal alebo len o niečo rozmočené…

moja foto

Moč s krví na patře v kleci – první náznak problému
Autor fota: Ing. Tamara Sýkorová

Keď som to však videla tretíkrát, už som to začala riešiť… Postupne som všetkých oddeľovala do plastového boxu s inkontinenčnou podložkou, aby som si prípadne ináč sfarbený moč hneď všimla. Márne, na podložke nebolo nič, až potom ma napadlo skúsiť použiť u chalanov diagnostické prúžky na moč a zistilo sa, že problém má u nás samec, Aston, ktorý bol v tom období liečený ATB Veraflox na dýchacie cesty a teda som u neho nepredpokladala, žeby mohol byť aj taký problém.

moja foto 2

Rentgen s viditelným močovým kamenem
Autor fota: Ing. Tamara Sýkorová

Čakala som, že je „prekrytý“. Hneď ako sme to zistili, zašli sme s ním na veterinu. Tam sa mu nasadila na liečbu Convenia, ktorá však nezaberala a krv v moči bola už jasne viditeľná (vyzeralo to vyslovene akoby potkan čúral krv). Následne sa u neho skúšal Enrofloxacín, zároveň nasledoval rozbor moču pod mikroskopom, ktorý preukázal zvýšený obsak baktérií v moči. Skúšalo sa aj sono aj RTG, avšak nebolo na nich nič riadne vidieť. Enrofloxacín zabral len na chvíľu a opäť ma doma prekvapili krvavé mláčky. A tak opäť sme leteli na veterinu.

blanka_sedlakova

Po úspěšné operaci, potkan je ještě v narkóze
Autor fota: MVDr. Blanka Sedláková

Vtedy sme už riešili riadnu kultiváciu moču, ktorá preukázala dva typy zlatých stafylokokov v moči, z čoho jeden typ bol citlivý len na dva typy antibiotík – amoxicilín s kys. klavulanovou a sulphamethoxazole/trimethoprim. Nasadila sa liečba práve amoxicilínom s kys. klavulanovou. Neviem čím to bolo, ale diagnostickými prúžkami som vtedy prešla všetkých potkanov u nás doma a pri asi polke z nich sa tiež prúžok na diagnostiku krvi v moči sfarbil, u niektorých viac u niektorých menej a tak sme mysleli, že sa nejako stafylokokom nakazili a preliečili sme aj tých. Liečba trvala celkovo 4 týždňe, pričom po 3 týždňoch bola stále na diagnostických prúžkoch diagnostikovaná krv v moči, ale viditeľná už nebola.

blanka_sedlakova2

Po úspěšné operaci, potkan je ještě v narkóze
Autor fota: MVDr. Blanka Sedláková

Na moje prekvapenie však asi 2 dni pred ukončením liečby začal opäť Aston čúrať jasne červené mláčky, pričom ostatní už boli v poriadku. To značilo opäť veľký výkričník – to bol už marec, čiže 3 mesiace trápenia. Naša veterinárka ho teda opäť vyšetrila pohmatom a už sa jej podarilo nahmatať močový kameň, ktorý sme potom boli potvrdiť ešte na inej veterine sonom a RTG vyšetrením a následne nás čakala operácia, ktorá prebehla našťastie úspešne a pani veterinárke sa cez rez veľký asi 2-3 mm podarilo kameň z močového mechúra dostať. Aston už v daný deň pekne pobehoval po boxíku a papal pil… Po asi 5tich dňoch už prestal čúrať úplne krv. :)

blanka_sedlakova3

Močový kámen pro srovnání s inzulinkou
Autor fota: MVDr. Blanka Sedláková

Nakoniec u nás bol preukázaný močový kameň – struvit. Asi o mesiac sa nám močový kameň vrátil a tak sme skúsili diétu zameranú na okyslenie moču, ktoré malo dopomocť k rozpusteniu struvitu v ňom.
  • Royal Canin Urinary SO mačacie granule – primiešať do krmiva
  • Vétoquinol Uro-Pet pasta – dávať množstvo o veľkosti hrášku 2x denne (dá sa použiť aj lacnejší Methigel rovnako od Vétoquinolu)
  • Kvapky Rodicare Uro – množstvo po konzultácii s veterinárom (dávala som 1x denne, pretože mi z toho riadne hnačkoval drobec)
Asi po týždni sme mali močový kameň rozpustený úplne… Bol asi o veľkosti 0,5 cm. Teraz už starostlivosť spočíva len v prevencii – dávam Uro-Pet pastu tak 1x obdeň.

Autor: Ing. Tamara Sýkorová


Jak citovat tento článek:

. Můj potkan má v moči krev czkp.cz [online].
2024 [cit. 2024-11-22]. Dostupné z http://www.czkp.cz/ja-potkan/kdyz-onemocnim/nemoci-a-zdravotni-problemy/vylucovaci-soustava-2/muj-potkan-ma-v-moci-krev/.




Český klub potkanů z.s.

Czech Fancy Rat Club

czkp@email.cz

© 2013 - 2016

Všechna práva vyhrazena

webdesign: czgrafik.cz

programování webu: Lukáš Maleček (Dr.LuckyLuke)

Reklamní lišta poskytovatele prostoru: