Struktura sekce
- Abscesy
- Nádorové minimum, průběh operace a pooperační péče
- O nádorech a novotvarech obecně
- Kýla
- Adenom hypofýzy
- Maligní oligodendrom
- Leukémie
U potkana bohužel není nic neobvyklého, že se mu na těle objeví nějaký novotvar – boulička, bulka. Určitě není na místě začít panikařit a okamžitě utíkat k veterináři (ačkoliv je žádoucí, aby při těchto problémech veterinární lékař potkana vždy prohlédl, nejedná-li se o akutní, život ohrožující stav). Základní kontrolu můžete provést i vy, majitelé potkana.
Důležitá je samozřejmě prevence, potkany bychom měli pravidelně kontrolovat, zvlášť u starších samic je vhodné např. při mazlení prohmatat bříško, zda se netvoří nádory mléčných žláz. Pozor – potkani mají atypicky utvářenou mléčnou žlázu. Nachází se pod předními tlapkami, na krku, zasahuje na boky a mezi zadní tlapky (slabiny) – takže nádor se může objevit kdekoliv v těchto místech – viz obrázek níže. U samců bývá kritické místo bříško – zejména oblast kolem penisu, kde jsou samci náchylnější k tvorbě abscesů, zejména ti starší, kteří již hůře zvládají hygienu.
Než tedy zajdeme k veterináři, uvědomíme si, jak rychle se novotvar objevil. Pokud šlo o dny, téměř hodiny, boulička se objevila tzv. přes noc, či jejímu vzniku předcházela bitka v kleci, bude se nejspíše jednat o absces. Absces může vzniknout kdekoliv na těle a jedná se o opouzdřenou dutinu vyplněnou hnisem. Absces bývá většinou spojený s kůží, může být měkčí konzistence (není ale pravidlem!), rychle vyzrává – zralý absces poznáme podle tmavého stroupku, který se utvoří na povrchu kůže (vždy je vhodné srst rozhrnout). Jeho léčba není příliš obtížná, ačkoliv je nepříjemná – avšak pokročilý začátečník by ji měl zvládnout (za předpokladu asistence další osoby při ošetřování). U větších abscesů nebo abscesů na citlivých místech – hlava, uši a jejich okolí, krk, pohlaví, je rozhodně lepší veterináře navštívit, stejně tak v případě, kdy jste se s abscesy dosud nesetkali. Naučíte se, jak absces ošetřovat. Často bývá potřeba nasadit i antibiotickou léčbu, zejména u větších abscesů je návštěva veterináře tedy nezbytná. Více informací najdete v samostatném článku o ABSCESECH.
Pokud se boulička objevila na bříšku novorozeného mláděte, jedná se nejspíš o ZÁNĚT PUPEČNÍKOVÉHO PAHÝLU.
Další varianta novotvaru je tumor (nádor). Nejčastější typ tumoru je nádor mléčné žlázy, se kterým se setkáváme zejména u samic (u samců výjimečně také). Nádoru si všimnete nejčastěji jako pomalu rostoucí bouličky na „břiše“ zvířete (nádor se může nacházet kdekoliv v rozsahu mléčných žláz, tedy ve slabinách, pod tlapkou, na boku (viz obrázek) můžete ho „našáhnout“ pod kůží, často s ní nebývá spojen a je na pohmat pohyblivý, bývá cítit i vyživovací stopka tumoru. Pokud to typ tumoru umožňuje, doporučuje se tumory, zvlášť ty mléčných žláz, nechat operativně odstranit, a to co nejdříve. Tedy dokud je nádor co nejmenší. Snadno se z velikosti hrášku při neodstranění může stát regulérní „tenisák“, který potkanovi překáží v pohybu, hrozí jeho prasknutí (potkanovi hrozí vykrvácení), odření a následná nekróza. V případě že tumor dosáhne 1/3 velikosti potkana, již nebývá operabilní, některé tumory této velikosti dosahují velmi rychle.
Výskyt nádorů na mléčné žláze je ovlivněn genetickými predispozicemi, ale větší vliv má hormonální disbalance (zejména pohlavních hormonů), ovlivňuje je také růstový hormon a samozřejmě aspekty prostředí a stravy.
Podrobnější články o karcinomech najdete níže.
Pokud se potkanovi objeví boule v oblasti třísel, může se jednat i o kýlu. Není příliš častá, ale dobrý veterinář by si s ní měl umět poradit. Tento problém se řeší operativním zákrokem, není žádoucí nechat potkana žít s neošetřenou kýlou. Hrozí uskřípnutí orgánů, které vyhřeznou do kýly. VÍCE SE O KÝLE U POTKANA JIŽ BRZY VE VLASTNÍM ČLÁNKU.
Bohužel, všechny novotvary nemusí být na první pohled vidět. Některé typy nádorů jsou neoperabilní, zejména z důvodu umístění v těle a skrytém výskytu až do projevení prvních problémů, kdy je již nádor obvykle poměrně rozsáhlý. Jejich růst se dá v lepším případě, pokud potkan reaguje na léčbu, pouze zpomalit. Mezi nejčastější nádory nacházející se skrytě v těle (v mozku) patří adenom hypofýzy a maligní oligodendrom.
Poslední článek pojednává o leukémii, nádorovém onemocnění, které postihuje celý organizmus potkana. ČLÁNEK O LEUKÉMII BUDE JIŽ BRZY.
Autoři: Tereza Nováková, Jana Veselá