= Chromodacryorrhea – syndrom rudých slz
= Chromodacryorhinorrhea – rudý výtok z nosu
Jeden z nejčastějších dotazů na „potkanářsky“ zaměřených diskuzích je: „Mému potkanovi teče krev z očí/oka/nosu, nevíte, co s tím?“. Tyto dotazy se množí zejména v zimním období. Proč tomu tak je a o jaký problém se jedná? To se dozvíte v naše článku.
Co je porfyrin?
Červeně či krvavě (oranžovo-červeně či dohněda) zbarvený výtok z očí a nosu u potkanů je často mylně zaměňován za krev. Jedná se však o barvivo porfyrin, vylučované Harderovou žlázou.
Harderova žláza je tvarově nepravidelná žláza, uložená za okem a ústí do vnitřního koutku oka (spojivkového vaku), v místě začátku mžurky. Porfyrin je složen ze směsi lipidů, barviv (melatonin a porfyriny) a slouží k promazávání mžurky a oka.
Produkce porfyrinu se neustále zvyšuje s věkem, nejvyšší produkce bývá okolo druhého roku života potkana. Porfyrin také údajně více produkují samice.
Klinické příznaky
V případě onemocnění, špatného prostředí či nadměrného stresu se zvýší produkce porfyrinu a jeho nadměrné množství (chromodacryorrhea a chromodacryorhinorrhea) se projeví jako:
- Rudé skvrny (slzy) kolem očí
- Porfyrin kolem nosu (kvůli propojení oka a nosní dutiny).
- oranžové či červené skvrny v srsti – zejména u světlých potkanů si nemusíme vůbec všimnout porfyrinu u očí nebo nosu, ale zaznamenáme „krvavě“ zašpiněnou srst na zádech, bříšku – prostě tam, kde se potkan čistí a porfyrin si tam rozmaže- s touto skutečností je spojen další příznak:
- Porfyrinové zabarvení na hrudních končetinách (od čištění očí a nosu)
Příčiny
Občasné zabarvení od porfyrinu (jednorázově nebo náhodně) je běžné a nemusí mít spojitost s žádným onemocněním. Také u starších potkanů nacházíme porfyrin kolem očí či nosu častěji. Nadměrná produkce je obecně doprovodným symptomem onemocnění, diskomfortu, stresu a pobytu ve špatném prostředí.
- Reakce na stres
- Reakce na bolest
- Pobyt v znečištěném prostředí, příliš malém prostředí nebo v prostředí, kde je příliš mnoho zvířat na malé ploše
- Nedostatečná výživa, napájení
- Stresující prostředí – agresivní spolubydlící, přítomnost šelmy neznámého pachu v domácnosti (fretka, kočka, pes), nepřiměřená či násilná manipulace se zvířetem
- Onemocnění, zejména respiračního aparátu a CNS (mrtvička, zánět vnitřního ucha, nádor hypofýzy)
- Onemocnění či úraz oka – výtok porfyrinu zaznamenáme obvykle pouze z jednoho oka
- Ucpání slzného kanálku
- Napadení ektoparazity
- SDA virus
- Spekuluje se o přímé souvislosti s výskytem porfyrinu u oka u starších samic a následné objevení nádoru mléčné žlázy do pár měsíců od výtoku porfyrinu z oka na příslušné straně. Tyto domněnky jsou ve fázi zkoumání.
Léčba
Léčbu je třeba zaměřit na řešení vyvolávající příčiny, neboť porfyrin je pouze symptom (příznak). Po úspěšné léčbě by nos i oči měly být čisté, jasné, bez nežádoucího zbarvení, stejně tak srst.
- Pokud je porfyrin produkován intenzivně nebo ho zaznamenáte více než jednou v průběhu několika dní, je vhodná zamyslet se nad čistotou a komfortem prostředí, kvalitou výživu a napájení, a v případě podezření na zdravotní problém navštívit veterináře pro vyloučení např. zranění či infekce oka, respiračního onemocnění, parazitů.
- Pomůže také povzbuzení imunity (viz článek o nachlazení)
- Porfyrin můžeme z očí či srsti otírat vatovým či gázovým tamponkem namočeným v Ophtalu (borové vodě), fyziologickém roztoku (vhodné ohřát na pokojovou či tělesnou teplotu) nebo převařené vodě.
- Pokud porfyrin vznikl po poranění nebo infekci oka (nejčastěji je vylučován pouze jedním okem):
- Při slabším poranění/začínající infekci: rozkapáváme očko Ophtalmo-septonexem 3x denně či jinými očními kapkami, doporučenými veterinárním lékařem (např. antibiotickými)
- Při závažnějším poranění/infekci: navštívíme veterinárního lékaře, který doporučí vhodné oční kapky či masti
Diagnostika
Obvykle je porfyrin typickým doprovodným příznakem a je třeba řešit primárně základní onemocnění, ale v případě, že potřebujeme odlišit porfyrin od krve (např. po úraze) je to možné:
- Woodova lampa – porfyrin pod UV světlem světélkuje růžově
- Cytologie (roztěr na sklíčko) po setření vzorku z oblasti nosu či očí (absence krevních buněk v případě porfyrinu)
Prevence
- Předcházení či odstranění stresových podnětů
- Správná výživa a dostatečné množství vody neustále k dispozici
- Optimální velikost ubikace a počet potkanů ve skupině¨
- Udržování čistoty klece, podestýlky, hamaků
- Používání bezprašných podestýlek, ideálně bez parfemace
- Pro praní hamaků a látkového vybavení klece používat taktéž co nejméně aromatické prášky (ideálně pro děti), nepoužívat aviváže
- V blízkosti potkanů nekouřit
- Důsledná karanténa nově příchozích potkanů (prevence před zavlečením nákaz a parazitů)
Autor: Tereza Nováková
Korekce a doplnění: MVDr. Romana Kastlová
Použité zdroje: http://ratguide.com/health/eyes/porphyrin_secretions_red_tears.php, http://www.afrma.org/med_furmiteeye.htm