Alergická reakce | CZKP
Český klub potkanů z.s.
Czech Fancy Rat Club

Alergická reakce

1. Po štípnutí bodavým hmyzem

Nateklá, zčervenalá a svědivá část těla, kde potkan dostal žihadlo, nejčastěji to bývá hlava, jelikož potkan hmyzáka zkoumá a pokouší se ochutnat.

Potkan si místo štípnutí intenzivně čistí, škrábe, případně kouše, je neklidný a rozrušený. Mohou se objevit průjmy.

Co dělat?

Pokud se v místě vpichu nachází žihadlo, okamžitě ho odstraníme. Potkana oddělíme od ostatních, ideálně k sobě pod tričko nebo do přepravky – potkan musí být nyní 2-4 hod pod dohledem! Je nutný klid, čisté, bezprašné prostředí. Můžeme postižené místo ledovat. Kostku ledu obalíme látkou a přikládáme potkánkovi k postiženému místu (pozor, abyste nezpůsobili omrzliny).

Obvykle se alergické reakce po štípnutí obejdou bez zásahu veterináře. Potkánka ale bedlivě pozorujeme a okamžitě navštívíme veterináře, pokud by se projevil jeden z těchto příznaků:

  • apatie
  • napuchlý jazyk
  • dušení
  • ztráty koordinace
  • mnohočetné otoky celého těla
  • otok ani po 2 hodinách neustupuje

Nebezpečná jsou zejména štípnutí v oblasti hlavy a čumáku a mnohočetná pobodání hmyzem, v těchto případech je lepší ihned navštívit veterinárního lékaře.

Obvyklá reakce na štípnutí přejde do 2-4 hod, nebezpečný je však tzv. anafylaktický šok. Zvíře může být na jed hmyzu přecitlivělé a dojde v podstatě do pár minut po štípnutí k nepřiměřené a prudké reakci organismu. Bez okamžité veterinární pomoci může dojít k úmrtí. Příznaky anafylaktického šoku odpovídají varovným příznakům, viz výše. Pokud máte doma Zyrtec nebo Zodac, můžete zkusit jako první pomoc podat cca 1/8 tablety.

Petra_Zatocilova_alergická_reakce

Oteklý čumáček po štípnutí hmyzem
Autor fota: Petra Zatočilová

2. Po podání léčiv

Po injekčním podání může nastat nepřiměřená reakce do 15 minut, i rychleji, nečekáme na nic a okamžitě se vrátíme zpět do ordinace veterinárního lékaře!

Po topickém podání je nutné zabránit jakémukoliv olizování, pokud na povrch těla potkánka nanášíme léčivo. Některé z topických mastiček a krémů potkánkovi při olízání neublíží, ale proč to riskovat. Některá léčiva mohou mít velice prudké reakce, zejména např. v případě čajovníku – Tea tree oleje! Je lepší se mu vyhnout, pokud nemůžeme 100% zabránit jakémukoliv olizování ( a to obvykle u potkanů prostě nelze). Reakce můžou nastat také po podání antiparazitik – zejména šampónů a pěn.

Pokud zpozorujeme jakýkoliv příznak otravy/alergie, tedy: apatie, otoky, slinění nebo poruchy koordinace; okamžitě omyjeme potkanovi místo vlažnou vodou a mýdlem, osušíme a neprodleně vyrážíme k veterináři!

Marek_Sabanos_alergieATB_upr

Alergická reakce po podání ATB
Autor fota: Marek Sabanoš


Jak citovat tento článek:

. Alergická reakce czkp.cz [online].
2024 [cit. 2024-11-24]. Dostupné z http://www.czkp.cz/ja-potkan/kdyz-onemocnim/prvni-pomoc-akutni-stavy-urazy/alergicka-reakce/.




Český klub potkanů z.s.

Czech Fancy Rat Club

czkp@email.cz

© 2013 - 2016

Všechna práva vyhrazena

webdesign: czgrafik.cz

programování webu: Lukáš Maleček (Dr.LuckyLuke)

Reklamní lišta poskytovatele prostoru: