Hlava nakloněná na stranu, poruchy koordinace | CZKP
Český klub potkanů z.s.
Czech Fancy Rat Club

Hlava nakloněná na stranu, poruchy koordinace

Tento stav často nastává v podstatě přes noc. Z ničeho nic si majitel všimne náklonu hlavy, ve vážnějších případech potkan nedokáže koordinovat pohyby, chytit krmivo do předních tlapek.

HHL-hlava_na_stranu

Hlava nakloněná na stranu
Autor fota: Helena Hanusová Lužná

Při náklonu hlavy ihned navštívíme veterináře. Včasná léčba může velmi pomoci. Důležité je, aby měl potkan dostatek tekutin a co nejdříve začal přijímat potravu. Potkana držíme v teple, klidu, bezprašném prostředí, oddělíme ho od ostatních. Podle potřeby napájíme a dokrmujeme kašovitou stravou, pokud to nezvládne sám. Možných přičin tohoto stavu je několik:

1. Mrtvička (nedokrvení části mozku)

V mozku potkana dojde k ucpání nebo prasknutí cévky. Mrtvice nastává náhle – potkan ve skvělé kondici se prakticky „ze dne na den“ dostává do téměř vegetativního stavu. Tento stav nelze zcela vyléčit, nicméně při léčbě může dojít ke zlepšení stavu a potkan se s touto diagnozou může dožít vysokého věku. Záleží na tom, jak velká část mozku byla postižena. Veterinář při diagnóze „mrtvička“ většinou předepíše kortikoidy a vitaminy skupiny B, mrtvičku není snadné klinicky odlišit od ostatních příčin způsobující náklon hlavy a poruchy koordinace, proto je vhodné přidat i antibiotika a odlišit tak zánět středního/vnitřního ucha. Mrtvice se mohou nezřídka objevit znovu.

JV_mrtvicka

Potkanka po mrtvičce
Autor fota: Jana Veselá

2. Zánět středního či vnitřního ucha

Projevuje se taktéž koordinačními problémy, nejčastěji potkan kloní hlavu na stranu, ale reaguje a dokáže se najíst, chodit atd. Ovšem pokud se zánět zanedbá, nastává „válení sudů“ a točení dokola vlivem závažného narušení koordinace, potkan následně není schopen přijímat potravu či udržovat hygienu. Veterinář při této diagnóze obvykle předepíše antibiotika. Vyšetřením uší může veterinář zjistit zánět – zarudnutí, otok, zápach, avšak ouško může být i bez příznaků. Zánět může probíhat až za ušním bubínkem a šířit se do mozku, místo ven z ucha. Většina neléčených zánětů ucha končí smrtí, protože zánět často postupuje do mozku a šíří se i dále do oka. Tento stav je většinou akutní a probíhá rychle za rapidního zhoršování. Při včasné léčbě lze zcela vyléčit, někdy však zůstává potkánkovi hlava nakloněná po zbytek života. Nijak mu to v běžném smečkovém životě nebrání.

Záněty ucha mají přímou spojitost s nemocemi respiračního systému. Pokud Váš potkánek trpí na respirační potíže (zejména chronicky), je vhodné pravidelně prohlížet ouška a veškeré potíže zavčas léčit.


Yasmeen zánět ucha
Autor videa: Jana Veselá

 


Miminko se zánětem ucha
Autor videa: Lukáš Maleček

3. Adenom hypofýzy – „nádor hypofýzy “

Potkan při adenomu hypofýzy chřadne postupně, stav se zhoršuje i při léčbě antibiotiky, kortikoidy a vitaminy skupiny B. Pomocí léků lze nádor pouze zpomalit, nikoliv vyléčit . Samostatný článek na toto téma si můžete přečíst ZDE

porfyrin_u_samce_s_nadorem_hypofyzy_wren.Jupr.PG

Zvýšený výskyt porfyrinu u samce s nádorem hypofýzy
Autor fota: Jana Veselá

4. Jiné mozkové nádory a novotvary

Stavy opět obvykle nereagují na léčbu, lze však vyslovit pouze podezření, definitivní diagnozu poskytne CT/MRI vyšetření (velmi nákladné) nebo pitva. Při neléčeném zánětu dýchacích cest/ucha může v mozku vzniknout absces. Stav narozdíl od mozkových nádorů reaguje na ATB.

5. Selhávání některého z životně důležitých orgánů

Chybí náklon hlavy, bývá apatie a poruchy koordinace, zejména u selhávání jater.

6. Otravy

Poruchy koordinace mohou vyvolat i otravy např. jedovatými pokojovými rostlinami, doprovází je však mnoho dalších příznaků.


Jak citovat tento článek:

. Hlava nakloněná na stranu, poruchy koordinace czkp.cz [online].
2024 [cit. 2024-11-22]. Dostupné z http://www.czkp.cz/ja-potkan/kdyz-onemocnim/prvni-pomoc-akutni-stavy-urazy/hlava-naklonena-na-stranu-poruchy-koordinace/.




Český klub potkanů z.s.

Czech Fancy Rat Club

czkp@email.cz

© 2013 - 2016

Všechna práva vyhrazena

webdesign: czgrafik.cz

programování webu: Lukáš Maleček (Dr.LuckyLuke)

Reklamní lišta poskytovatele prostoru: