Při jakémkoliv poranění je dobré být připraven! Viz POTKANÍ LÉKÁRNIČKA
Příčina úrazu
- Kromě klasických odřenin a ran na ocase může dojít i k jeho zalomení, stržení nebo ulomení
- Příčin může být mnoho, potkan si ocas někde skřípne sám nebo je „obětí“ spolubydlícího, obvyklá je i nešťastná náhoda, kdy je zvířeti ocas přišlápnut…
- Nikdy nechytejte potkana při manipulaci dál než u kořene ocasu, hrozí jeho vysvlečení z kůže!
- Pokud je poranění větší a blíže ke kořeni ocasu, IHNED NA VETERINU, v ocasu vedou mohutné cévy a potkan může velice rychle vykrvácet!
Co dělat
- Když se něco takového stane, je v první řadě nutné potkánka uklidnit – bude vyděšený, ocásek velice bolí
- Ránu je pak třeba vydesinfikovat a případně zastavit krvácení pomocí pod tlakem přiloženého vatového tamponku, vatového čtverečku nebo gázy či léků k zastavení krvácení (viz sekce „Zastavení krvácení“)
- Pokud je stržená kůže pouze ze špičky ocasu, i když zranění může vypadat drasticky, zbytek ocásku při dobré péči (dezinfekce, čistá klec) zaschne a odpadne (potkani mají výbornou schopnost regenerace)
- Důležité je, aby mělo zvíře místo klasické podestýlky jen čisté látky – ručník, bavlněné prostěradlo, staré tričko atd. nebo inkontinenční podložku pro štěnátka či miminka – viz Potkaní lékárnička, a to až do zahojení poranění
- Pokud se vám nedaří zastavit krvácení, rána se nehojí, zahnisá, nebo máte jakýkoli jiný problém, co nejdříve navštivte veterinárního lékaře. Potkánka pak nejspíše čeká amputace postižené části ocásku