Prodejci nabízí nespočet možných ubikací, ne všechny jsou však pro potkany vhodné.
V této sekci se správnému výběru podíváme na kloub. Minimální velikost ubikace pro dva potkany by měla být alespoň 60 x 40 x 50 cm. Vzhledem k velikosti dospělých zvířat není možné, aby ubikace měla nejkratší stranu menší než 30 cm. Potkani rádi šplhají a s oblibou vyhledávají na spaní vysoko položená místa, je tedy lepší mít ubikaci situovanou spíše do výšky. Při hledání vhodného místa pro ubikaci je dobré vybrat místo v závětří, kde není průvan, ale zároveň je dobře větrané. Ubikace by ani neměla být umístěna na přímém slunečním záření, potkani jsou zvířata vyhledávající spíše šero.
Box
Tato forma ubikace je pro trvalý pobyt potkanů nevhodná. Vzhledem k velikostem, ve kterých jsou boxy nabízeny, často nesplňují ani minimální rozměry potkaního bydliště. Potkani zde nemohou šplhat, box hůře odvětrává a může se tedy i zapařovat. Špatně se zde také upevňuje vybavení, jako jsou patra, košíky, hamaky atd.
Box je možné využít například jako karanténu, pro krytí či poúrazové/pooperační bydlení nebo dostatečně velký box je vhodný i pro odchov mláďat. Jako trvalá ubikace pro skupinu zdravých potkanů je zcela nedostačující.
Terárium (akvárium)
Pro tuto volbu se rozhoduje až příliš mnoho budoucích majitelů. Akvárium, jak již název vypovídá, má být domovem vodních živočichů – např. rybiček. Terárium je většinou určené zase pro hady, ještěrky a podobná zvířata. Pro potkany není tedy ani jedno, ani druhé vhodným domovem.
Terária (akvária) často mají nevhodné rozměry. Dalším negativem je, že špatně větrají a zapařují se. Potkani jsou velmi citliví na čpavek uvolňující se z jejich moči. Poškození dýchacích cest čpavkem bývá jednou z příčin takzvaného chronického vrkání. Kvůli své hmotnosti se terária také špatně čistí. Stejně tak jako u boxu je i tady nemožné připevnit dostatečné vybavení a potkanům je tak odebírán jejich komfort.
Klec
Klec je tou jedinou správnou volbou pro bydlení potkana. Velká část klecí již splňuje potřebné rozměry pro chov potkanů. Jakou minimální velikost potřebujete pro svůj počet potkanů, zjistíte díky speciálnímu kalkulátoru. Odkaz zde.
Dlouhé a spíše ploché klece určené pro králíky či morčata nejsou příliš vhodné. Hůře se do nich usazuje nezbytné vybavení a často mají také příliš velkou rozteč mříží. Jako příklad jistě poslouží zkušenost, že z klece s roztečí 2,5 cm prolezl i 400g samec. Vhodná rozteč, kterou neprolezou ani mláďata, je 1,5 cm a méně. Stejně tak se nehodí, kvůli své velikosti, klece pro křečky a myši.
Dobrou volbou bývají klece v provedení elox či přáškové lakované, které vydrží mnoho let bez většího poškození. Chrom oproti tomu po čase zčerná a začne zapáchat (potkaní moč naleptává vrchní vrstvu a váže se na ni, klec pak nelze dobře omýt).
Ubikace větrá, nehrozí tudíž riziko poškození dýchacích cest. Navíc zde mohou potkani šplhat a klec lze vybavit spoustou vybavení – viz další kapitola.
Autor textu: Iveta Jarošová
Korekce: Markéta Čacká