Asi to každý z nás zná, venku začne pařit slunce, teplota se vyšplhá k třicítkám a naši chlupatí kamarádi těžce trpí. Jak jim tedy pomoct? Tipy naleznete v tomto článku.
Priorita číslo 1 – CO DO NAPÁJEČKY?
Snad nemusím připomínat, že potkan musí mít neustále přístup k napáječce s vodou. V tomto období bychom však měli na plnou napáječku brát ještě vetší zřetel. V teplých letních dnech potkanům plně poslouží vlažná voda. Přestože chcete svým miláčkům ulevit, studená nebo dokonce ledová voda může mnohdy situaci ještě zhoršit (zapařené hrdlo). Stejně tak nepodáváme žádné čaje ani slazenou vodu (pokud je zvíře zdravé samozřejmě). Čaj je močopudný a jak jistě víte i z vlastní zkušenosti, po sladkém máte vždy ještě větší žízeň. Obě věci mohou způsobit více vylučování, a tím potkan ztratí pro něj tak cenné tekutiny. Napáječku měníme minimálně jednou denně, kvůli zvýšenému množství všemožných řas a různých bakterií. Já osobně měním napáječku dvakrát denně, potkani tak mají neustále čistou a vlažnou vodu (přeci jen po celém dnu se voda v napáječce ohřeje).
OVOCE A ZELENINA? Samozřejmost!
Ovoce a zelenina v letních dnech poslouží nejen jako skvělý zdroj tekutin, ale i nezbytných vitamínů a minerálů. Vše by mělo být řádně omyté a zdraví bezpečné – čili nic shnilého, nebo málo zralého, zkrátka nic co byste sami nesnědli. Vše může způsobit nepříjemný průjem, který mj. odvodňuje, což v tomto případě rozhodně nechceme. Ovoce i zeleninu můžeme podávat každý den. Vhodná jsou jablka, hroznové víno, vodní meloun, také okurka, rajče, hrášek…
VĚTRÁNÍ? Ano, ale s mírou.
Přestože je větrání docela nutnost, každý z nás jistě ví, jak moc jsou potkánci náchylní k nachlazení. Proto větráme s mírou, a zamezíme i sebemenšímu průvanu. Pro ty z nás, kteří nemají takové štěstí, a okno pokoje je otočené přímo k slunci doporučuji nevětrat. Pokud okno otevřete, do místnosti se dostane všechen horký vzduch z venku a tím zmaříte i veškerou snahu. V takovýchto případech je lepší okno zavřít a zatáhnout žaluzie, případně nalepit do oken hliníkovou folii (použít lze i obyčejný alobal). Sluneční paprsky se od nich odrazí a v místnosti zůstane chlad. Ideální doba na vyvětrání je navečer, jakmile se alespoň trochu setmí. V případě že je pěkné počasí, můžeme větrat klidně celou noc.
Pozor s ventilátorem, znovu opakuji, nechceme potkánky nachladit. Takže použít ano, ale nemířit na klec! Před něj lze dát třeba PET láhev se zmrzlou vodou. Koupit se dají i menší ventilátory s nádržkou s vodou, které sice nejsou tak výkonné, ale v menší místnosti také trochu pomohou.
VĚTŠÍ VLHKOST = příjemné ochlazení
Vlhkost vzduchu je důležitá, ale jak se říká „čeho moc, toho příliš“ i v tomto případě bychom to neměli přehánět. Toto je pouze jedna z možností a osobně bych to nedělala příliš často. Teplo a vlhko je přeci jen horší než teplo a sucho. Vlhkost můžeme zajistit např. tak, že pověsíme navlhčený ručník ke kleci. Ručník by měl být pouze vlhký a navlhčený ve studené vodě, nikoli v teplé. Z ručníku se bude vypařovat voda a potkánci se příjemně osvěží. Dále také můžeme dát ke kleci lavor se studenou vodou, ale raději bych volila „metodu“ s ručníky.
BAZÉNKY – Ochlazení i zábava v jednom.
Někteří myšáci je milují, jiní zase tak nadšení nejsou. Potkana nekoupeme, pokud to není vyloženě nutné, a proto ho i v tomto případě zásadně do vody nenutíme. Pro přípravu bazénku je potřeba nádoba, ze které se potkan dokáže dostat a je dostatečně těžká (aby nedošlo k převrhnutí). Vhodný je i spodek od přepravky (např. Aladino large). Pokud není nádoba těžká, můžeme ji zatížit většími kameny. Voda musí být vlažná, ne moc hluboká, nejlépe tak, aby potkan v pohodě dosáhl na dno, a když se postaví na zadní, tak měl tělo od předních pacek nahoru mimo vodu. Když to shrnu, raději méně. Pokud bude potkan chtít, vyválí se i v několika centimetrech. Pro zpestření můžeme do vody nasypat pamlsky v podobě zeleniny, ovoce (i mražené). Z vody do vody můžeme potkanovi pomoci např. díky žebříkům, případně kamenům poskládaných tak, aby tvořili „žebřík“. Po splnění účelu bychom měli vodu vyměnit, nebo úplně vyjmout.
STUDENÉ MLSÁNÍ
Myšákům zajisté udělá radost i nějaká ta „studená mňamka“. U chovatelů jsou oblíbené kostky ledu, nebo v nich zamražené ovoce/zelenina. Led ale může být až příliš studený a to myšákovi nemusí prospět. Jako náhradu můžeme zvolit např. želatinu – tedy malý recept: do formiček na led nakrájíme ovoce/zeleninu na drobné kousky a poté je zalijeme želatinou (nijak upravenou, neslazenou). Necháme vychladnout v ledničce, želatina pěkně ztuhne a bude akorát vychlazená. Dá se snadno vyloupnout z formiček a myšákům udělá velikou radost. Když se bude páneček cpát, můžeme našim rozmazlencům nabídnout i trošičku zmrzliny. Mírně rozmrzlá (ne přímo z mražáku), žádná čokoláda nebo podobně. Podáváme opravdu jen maličký kousíček jednou za čas jako pamlsek.
Za pomoc s článkem a tipy velice děkuji Martině Haratíkové alias Kofole, ChS Squeek
Autor: Lucie Tichá