Potkan si obrušuje drápky sám při pravidelných procházkách po místnosti nebo o vybavení klece (dobré je dát do klece do záchůdku třeba dlažební kostku). Někdy to ale není dostačující a je potřeba mu drápky zkrátit, protože u přerostlého drápku hrozí zatržení nebo zalomení. Stříhají se většinou jen drápky na zadních packách, na předních to jde také, ale obvykle to opravdu není potřeba. Použijte k tomu buď kleštičky a nebo nůžky na manikúru, případně speciální kleště/nůžky na drápky.
Rozhodně by jste na to měli být dva! Jeden bude potkana držet a druhý stříhat. Sami to rozhodně ze začátku nesvedete. Potkan bude mít snahu se ze sevření dostat, i když ho samotného stříhání nebolí, je mu celá procedura prostě nepříjemná. Později zvládneme ostříhat drápky i sami. Nejjednoduší je se posadit, myšáka si položit na nohu, jednou rukou ho přidržet a druhou stříhat.
Dávejte velký pozor, aby jste nestřihli příliš!! V drápcích se totiž nachází žilka. Jde dobře vidět proti světlu, kdyby se náhodou stalo, že do ní omylem stříhnete…neděste se, potkánkovi bude drápek celkem dost krvácet, ale stačí pacinku omýt studenou vodou, případně ochladit ledem, a vydezinfikovat. Potkana vraťte do klece až přestane krvácet! (Pokud by se krvácení nedařilo zastavit, použijte tvz. „tinkturu negru“, černý roztok hypermanganu, kterým krvácející špičku drápku „spálíte“. Stačí použít opravdu JEN JEDNU KAPKU, tinktura se nesmí dostat jinak než na špičku drápku! V 99% se krvácení zastaví.) S drápky by vám měl pomoct i zkušený veterinář.
Autor: Michaela Trčalová, Doplnila: Jana Veselá